GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Sağlık
11 Haziran 2019 Salı 18:05

Göbek fıtığı nedir, belirtileri nelerdir ?

Göbek fıtığı, doğumdan itibaren süregelen bir hastalıktır.

Hamilelik sürecinde anne karnındaki bebek ile annenin arasındaki beslenme bağı, göbek deliğine bağlıdır. Bu deliğe bağlı olan göbek bağı bir takım damarlar ile çevrilidir. Çocuğun doğumundan sonra göbek bağı kesilir ve burada 9 ay boyunca işlem gören damarlar kendisini kapatır. Ve bu süreçte hala tam anlamıyla oradaki delikte bir kapanma söz konusu olmadığından organların bu bölgeyle teması sıklaşır ve bu bölgeye doğru bir girip çıkma, yığılma gerçekleşebilir. Sonuç olarak böyle bir durum yaşanırsa oluşacak şişliğe göbek fıtığı adı verilir.

 

Göbek fıtıkları göbek çukurunun tam içinden ya da göbek deliğinin yan kısımlarından belirgin bir şekilde çıkar, yarattığı yumruluğu gözümüzle çok net seçebiliriz. Çok küçük bir çıkıntıdan bayağı büyüyüp yumruk büyüklüğüne de gelebilen göbek fıtığı, bu rahatsızlığa yakalananlar tarafından çok çabuk fark edilebilir.

 

Kadınlarda daha sık görülen göbek fıtığı, özellikle hamilelerde çok net gözlenebileceği gibi göbek deliğinde dışarıya doğru bombeleşmeler meydana getirmektedir. Hamilelik bitiminde bu şişkinlik içeriye göçerek kaybolduysa problemin kalmadığını anlayabiliriz ancak şişlik hala olduğu gibi duruyor ve hatta büyümeye de devam ediyorsa mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmelidir.

 

Göbek fıtığı belirtileri

 

Göbek bölgesinde net bir şekilde görülen şekil bozuklukları

Fiziksel aktivite çoğaldıkça ağrı ve yanma oluşması

Normal dönemde de insanı rahatsız edebilecek bir şekilde baskı ve ağrı hissi

Tuvalete zorlanarak ve ağrı çekerek çıkma, bazen çıkamama

Göbekteki şişliğin içeriye doğru itilememesi

Kusma sıklığının artması

Karnın içerisindeki organların işlevlerini düzgün yapamaması

 

Göbek fıtığı neden olur?

 

Siroz hastalığına yakalanan, aşırı kilolanma sorunu olan ve doğum yapmış her kadının göbek fıtığına yakalanma riski vardır. Göbek bölgesini zorlayacak her hareket bu hastalığa davetiye çıkartır. Kronik öksürük hastalığı; prostat, ağır yükler kaldırma, çok fazla kilo alma ya da birden aşırı kilo verme, karında oluşan zararlı kitleler ve birden fazla doğum yapma hali, göbek fıtığının oluşması için çok uygun koşullardır. Çok fazla görülmese de göbek bölgesinden geçirilen ameliyatların sonrasında da göbek fıtığı oluşma ihtimali vardır. Karın bölgesinden olunan ameliyatlarda ameliyat sonrasında yapılan dikişin şekli, kesilen bölgenin kesim şekli gibi bir çok detay göbek fıtığı oluşması için bir zemin hazırlamaktadır.

 

Göbek fıtığı tedavisi nasıl olur?

 

Göbek fıtıklarının en sağlıklı tedavisi ameliyat ile yapılır. Çünkü göbek fıtıkları da karnın iç bölgesinden doku yırtılmasıyla ortaya çıktığı için bir şekilde ameliyatla o yırtığın ya da deliğin yamanması gerekmektedir. Bazen eğer göbek bölgesindeki delik yama gerektirmeyecek kadar küçükse yama tedavisine gerek duyulmuyor. Ancak burada da göz ardı edilmemesi gereken en önemli nokta, yama yapılmadan direk dikilmesiyle halledilmeye çalışılan göbek fıtığı rahatsızlıklarında bu fıtığın tekrardan meydana çıkması çok yüksek bir ihtimal. Yama yapılmayan küçük ya da büyük her türlü göbek fıtığının ilerleyen dönemlerde bir daha baş göstereceği ve daha büyük riskler taşıyacağı söylenmektedir. Bu tedavilerde açık yöntem ve kapalı yöntem ameliyatlar denenmektedir. Kapalı yamalarda kullanılan yama çeşidi kompozit yama, açık ameliyatlarda ise standart her zaman yapılan yamalar kullanılmaktadır. Kapalı yamalarda özveri daha fazla olduğu için bu doğal olarak ameliyat masraflarına da yansır ve daha pahalı olacak bir tedavi süreci geçirmeniz olasıdır. Bu tip açık ya da kapalı göbek fıtığı geçiren hastalar, ameliyat sonrasında devam eden saatlerde ya da ertesi gün hastaneden çıkarak kendi evine dinlenmeye gidebilir. Buradaki tek fark, kapalı bir yöntemle ameliyat edilmiş hastanın, iyileşme süreci daha rahat ve konforlu geçer.

 

Tedavi edilmeyen göbek fıtıklarının yaratacağı durumlar

 

Bebeklerde görülen göbek fıtıklarının tedavi süreci için 4 yaşına kadar beklenebilen süreçler vardır. Çünkü çoğu bebekte göbek fıtığı 2 yaşına gelmeden kaybolmaktadır. Ancak ilerleyen yaşlarda oluşan göbek fıtıklarında aynı süreç söz konusu değildir. Çünkü var olan fıtık gün geçtikçe büyüdüğünde ve bu fıtığa müdahale edilmediğinde, ”fıtık boğulması” adlı bir risk ortaya çıkar. Fıtık boğulması yaşandığında, fıtık bölgesinde ağrılar artar ve kızarıklık baş gösterir. Bu tip durumlarda normal şartlarda parmaklarla hafifçe ittirildiğinde içeri girebilen fıtık, artık girmiyordur ve büyümeye başlamıştır. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedavi olmanız gerekmektedir.

 

(habervaka.com)