GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
18 Haziran 2019 Salı 22:03

İmamoğlu projelerini anlattı

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu TRT Haber'de canlı yayında soruları yanıtlıyor.

 

Ekrem İmamoğlu ve muhalefetin, devletin resmi kanalı TRT’de yer bulamamasıyla ilgili yapılan eleştiriler sonrasında bir ilk yaşandı ve İmamoğlu, TRT Haber’de gazeteciler Fatih Er ve Şebnem Bursalı’nın sorularını cevapladı…

 

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle;

 

“Bugün çok soru sordular bana hiçbirine cevap vermedim onu söyliyeyim. Dedim ki “TRT’den izleyin” kanallar kızdı. Muhtemelen birkaç kanal kaçtı maçtı diye bir kaçtane haber bile yapmıştırlar. Dedim ki ‘Uzun zamandır TRT bizi çağırmıyordu. Onlar beni düşünmüyor ama ben onların yayıncılığını düşüneceğim. Soruları orada cevap vereceğim’ dedim. Onun için bu şekilde geldik inşallah iyi bir yayın olur.

 

POZİTİF AYRIMCILIK, ONLARA NELER VAAT EDİYORSUNUZ?

 

Çok şey aslında… Hiçbir dönem yerel seçimlerde hiç fark edilmedikleri kadar bu dönem fark edildi insanlar. Tabi bunun en başında çocuklar, kadınlar ve gençler…

 

bu toplumun enerjisi, çocuklar geleceği, kadınlar da vicdanı… Bir toplumda kadınlar hayatın içerisindeyse, topluma gerçekten çağdaş diyebilirsiniz. Aksi takdirde gerçekten problem. 2015 verilerine göre İstanbul güven endeksinde Türkiye’deki şehirler arasında 73. Yani böyle bir duruma düşmüş İstanbul.

 

350 bin genci var İstanbul’un. Bu sayılar devletin kurumlarına ait. 18-25 yaş arası genç. Okutamamışız, mesleği yok, işi de yok. 1 milyon 200 bin çocuk var 0-4 yaş arası. Bunların büyük bir kısmı ne yazık ki dar gelirli ailelere ait çocuklar.

 

Gençlere ulaşımda indirim demiştik biz bunu gelir gelmez yaptık. 85 liradan 40 liraya indirdik. Bu indirimi sadece öğrencilerde bırakmadık. 18-25 yaş arası gençlere de yüzde 40 indirim vaadimiz vardı bizim görev süremiz yetmedi ama devam edeceğiz yapacağız.

 

GELİR GELMEZ 150 MAHALLEYE KREŞ

 

Çocuk sayısının yüksek olduğu belkide şu kaybettiğimiz ay olmasıydı. Biz şu süreçte bile ciddi sayıda çocuk kreşleri hizmete açmıştık. Gelir gelmez 150 mahalleye kreş…
 

İstanbul Çocuk Fonu diye bir kavram ortaya koyacağız. Eğitimle, çocuklarla, gençlerle ilgili seferberlik. Seferberlik çok önemli bir kavram. Ben İstanbul’da sorumluluğu olduğu bir dönemi başlatacağımızı söyledim. Çocuk oyun dünyası merkezlerinden tutun, 0-6 yaş grubuna özel mahalle evleri. Süreci, demokrasiyi mahallelerden çözmeye başlarsınız. Mahallelerden başlar merkezi yönetime doğru gidersiniz. Bu projeyle yoğun sorunların yaşandığı, özellikle çocuk istismarı ve kadına şiddet, bu mahalle evlerinde en az 2 uzmanı görevlendireceğiz. Dolayısıyla sistem çok katılımcı, çocukları ve kadınları içine alan bir sisteme dönüşecek.

 

ANNELERE, SOSYAL TESİSLERİMİZDE YÜZDE 40 İNDİRİM

 

Kadın konusu bizim için elbette önemli. Bazı konularda anneyi destekliyoruz. İstatistiklere baktığımızda 0-4 yaş arası çocuğumuz 1 milyon 200 bin. Ona hizmet üretmeyeceğiz de neye üreteceğiz. Dolayısıyla dedim ki şehrin onlara izin vermesi lazım. Annelerimize sosyal tesislerimizi yüzde 40 indirimli, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere eğitimi ücretsiz yapacağız. 2 tane kadın sığınma evi hızlıca devreye alacağız. Kadın sağlığı merkezleri talebi var. 20 adet kadın sağlığı merkezi talebi ve 40 adet doğumhane kuracağız. İki üniversiteyle yaptığımız araştırmada bizim elimize gelen talepler bunlar.

 

Yoksulluk, ev kadınını etkiliyor, ocağındaki yemeğini etkiliyor. Bir de işsizlik konusu var, o da en çok gençleri etkiliyor.

 

TRAFİKLE İLGİLİ PROJELERİ 

 

Çok şey yapıldı gibi gözükebilir anlatılabilir ama yaşamın içerisinde çok şey yapıldığını hissetmiyorum. Bu şehirde trafikten şikayet oranı hiç azalmadı aksine büyüdü. Öncelik neydi, nerede yapılmalıydı… Bence bilimden yeterince faydalanılamadı. Öncelik metro… Bu şehirde metro durağına yürüme mesafesinde ulaşma oranı ne biliyor musunuz? Yüzde 2… Bugün Marmaray dahil, metro ve raylı sistemlerden yararlananların oranı yüzde 18. Önce tespit yapmalıyız ki sorunu çözelim.

 

“‘YILDA 8.3 KİLOMETRE ÜRETTİM’ DEMEK KOMEDİ”

 

Metro, bütün dünyadaki metropollerde en önemli ulaşım aracıdır. İstanbul’un 16 milyon nüfüsu var 15 milyon değil çünkü bir milyonda mülteci yaşıyor İstanbul’da. 2004’te metro hattı uzunluğu 45 km. 2019’da 170 km. Yılda 8.3 km metro hattı yapılmış. ‘Yılda 8.3 km üretim yaptım’ demek komedi. Efendim inşaatlar devam ediyor 2020’de bitecek. Ama taahhüt ettiniz. Sadece 2014’de 450 km ye çıkacağı taahhüttü var. Yarısı bile değil.

 

Biz bu şehre bütünleşik bir ulaşım sistemi vaat ediyoruz. Bütünleşik sisteminden kastımız aslında tümüyle ulaşım ağının birbirine entegre, bu aslında İstanbul’un gelecek vizyonu. 2029’a kadar olan bütünleşik ağ sistemi. bunun içinde inşaatı devam eden metro hatları, bizim megabüs hattımızda var.

 

“ŞU ANDA METROBÜS FAYDADAN ÇOK SIKINTI ÜRETMEYE BAŞLAMIŞTIR”

 

Metrobüs’ün sağlıklı bir kilometrede verimli bir ulaşım sistemi olduğunu yıllardır teknik olarak söyleyen birisi bir belediye başkanı olarak da söyleyen birisiyim. Ama şu anda faydadan çok sıkıntı üretmeye başlamıştır.

 

İstanbul’un bir çok metro ağı yavaş ilerlemektedir. Durma aşamasındadır biliyoruz şantiye tespitleri var bizde. Sebeplerinin bir kısmının mali sebepler olduğunu biliyoruz bir kısmının da başka sebepler olduğunu biliyorsunuz. Basına da yansıdı bir buçuk yıl kadar önce. Bir kısım metro projelerini durdurmayı o dönem göreve gelen sayın belediye başkanı durduracağız dediler sonra merkezi hükümetin söylemiyle vazgeçildi.

 

“DENİZ HATLARINI YÜZDE 10 SEVİYELERİNE ÇIKARTACAĞIZ”

 

Bu bütünleşik metro ağıyla beraber İstanbul’un deniz ulaşımında, bakın yüzde 3’lere indi. 90’lı yıllarda İstanbul’da ulaşım deniz hatlarında yüzde 10 seviyesindeydi. Biz bunu tekrar yüzde 10 seviyelerine çıkartma niyetindeyiz.

 

640 km metro ağı sistemini 2019’a kadar bu şehirde tamamlamak istiyoruz. Tabi bunun içerisinde inşaatı devam eden metro ağları da var.

 

Megabüs’le ilgili size kısa bir görüntü gösterebilirim. Sultanbeyli’den Esenyurt’a kadar… Yani İstanbul’un kuzey aksından ve dar gelirli insanların içinde yaşadığı o bölümde içerisinde Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye, Kavacık, Sultangazi var… Yine aynı şekilde Bağcılar, Esenler, Esenyurt’a kadar devam eden bir Megabüs hattımız var. Megabüs hattımızın anlamı şu…

 

Yaşadığımız E-5 hattında bulunan Metrobüs gibi yoğun imalatlı bir sistemden bahsetmiyoruz. Tercihli yol sistemi yani acil güvenlik şeridi diye kullandığımız şeridin daha büyütülerek. Büyük bir yatırım yapmadan verimli araçlarla ki aynı şekilde Metrobüs araçlarının verimsizliğini biliyoruz.  Daha yüksek kapasiteli araçlarla beraber Metrobüs’ü daha verimli bir hale getireceğiz. Yükünü Megabüs’le beraber yüzde 30-40 azaltacağız. Bu iş bizim en önemli konularımızdan bir tanesi.

 

İstanbul’da taksi, minibüs gibi özel araçlarla ulaşımın payı yüzde 67 civarında. Biz onların katılımcılığını sağlayacağız. Sorunları bire bir hisseden tüm aktörleri. İki otogar düzenimiz var, ki aynı şeyi rakibimiz de öneriyor.

 

Örneğin bunların geçişleri. Mini otogarlar yapılması, kamyon kamyonet gibi lojistik taşımaların sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak. Bununla hem ulaşımda kolaylık sağlamış oalcağız, hem de yakıt tüketimini düşürmüş oalcağız. En başta ulaşımdaki bu işin başındaki insanlar, aktörlşeri, hiçbir zaman masada olmadılar. Bu masaya katılmamalarından dolayı üretim ayapmadılar.

 

Bugün lojistik konusunda en uzmanların görüşlerine başvurulmuyor. Belediyecilik katılımcılıkla kolaylaştırılacak bir alan. Önceliğimiz metroya öncelik vermek, yayayı, bisikleti ve yapacağımız yeşil vadilerle tümüyle entegre bir sistemle İstanbul’u çağdaş bir ulaşım ağına kavuşturmaktır.

 

“Kim ideolojik bir işten çıkarma yaparsa büyük bir hatadır. Ben AKP’li belediyeden Beylikdüzü’nde belediye devraldım ve yapmadım. İdeolojik kavramlarla hiç kimse, hiçbir belediye başkanı çıkartmamalı, yanlıştır.

 

(Şebnem Bursalı’nın bazı işçileri çıkartmışsınız itirazı) Maaş alıp çalışmayanlar var, il gençlik kollarında olup çalışmadan maaş alıyor, Beylikdüzü’nde oturmuyor bile. Oradaki müdürler AKP döneminden beri orada görev yapıyorlar.

 

Biz İBB’de çalışan 82 bin insanımıza iş garantisi veriyoruz. Biz şunu da vaadediyoruz, belediyenin önünde birilerinin aleyhine miting de yaptırmayacağız. 82 bin işçime, çalışanıma söylüyorum. Hiçbir çalışanımızı zorla mitinge de götürmeyeceğim. (sözcü)