GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Siyaset
11 Haziran 2019 Salı 14:41

Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi Londra'daki bir avuç tefeciye teslim eden kim?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin aylık 1000 TL'nin altında yaşlılık aylığı veya iş görememezlik maaşı verdiği 1 milyon 120 bin 877 kişi olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Ekonomiyi bu hale dış güçler mi getirdi? Türkiye'yi dış güçler mi yönetiyor? 17 yıldır Türkiye'yi Londra'daki bir avuç tefeciye teslim eden kimdir?" diye sordu.

 

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Fransa-Türkiye A Milli Futbol Takımı arasındaki mücadelede Fransız marşı okunurken yapılan protestolara üzüldüğünü söyledi.

 

2020 Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçı için İzlanda’ya giden A Mill Futbol Takımı'nın bekletilmesine de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Kendisini medeniyetin en önemli aktörlerinden birisi olarak gösterenlerin bu kabul edemeyeceğimiz olayı milli takımımıza yaşattığı için büyük bir üzüntü duyduğumu da ifade etmek isterim" dedi.

 

Hayatın acıları var ama sevinçleri de var. Bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz. Aramızda Ampute Milli Takımı var. Hoşgeldiniz, şeref verdiniz. Sizlerin başarısı sıradan bir başarı değil. Bedeninizden bir parçayı bıraktınız. Bu ülke için bıraktınız, bizler rahat olalım diye bıraktınız. Ağırlığı gazilerimizden oluşan bir milli takım. Sizler büyük başarılara imza attınız bizi gururlandırdınız.

 

Milli Takımımız da Fransa karşısında olağanüstü başarıya imza attı. Herkesi yürekten kutluyorum. Spor centilmenlik için yapılan bir mücadeledir. Fransız milli marşı okunurken yapılan protestolara üzüldüğümü ifade etmek isterim. İzlanda'da Milli Takımızın karşılaştığı bir olay vardı. Son derece üzücü bir olay. Kendisini medeniyetin en önemli aktörlerinden birisi olarak gösterenlerin milli takımımıza karşı işledikleri bu kabul edemeyeceğimiz olayı Milli Takımımıza yaşattığı için büyük bir üzüntü duyduğumu da ifade etmek isterim. Centilmence yapılması gereken bir mücadeledir. Bu olumsuz tepkiyi doğru bulmadığımızı ifade etmek isterim. Milli Takımımız Fransa'da olduğu gibi bir başarının altına imza atar.

 

1000 liranın altında yaşlılık ölüm aylığı gelir elde edenlerin sayısı 1 milyon 120 bin 877 kişi. Ayda 1000 liranın altında aylık verdiğiniz bu insanlar nasıl geçinecekler? 17 yıldır bir iktidar Türkiye'yi yönetiyor. 1500 liranın altında kaç kişi alıyor? 2 milyon 837 bin 24 kişi. Nasıl geçinecek bunlar? 2000 liranın altında aylık alanlar 8 milyon 311 bin 419 kişi. Saray bunu biliyor mu acaba?

 

'VİCDANIN KALDIRIYORSA GİT BİNALİ YILDIRIM'A OY VER'

 

AK Parti’ye oy veren vatandaşların vicdanına sesleniyorum; bir kişi siyaset yapıyor ama AK Parti’de değil, Saadet Partisi’nde yapıyor. Sen misin o partide siyaset yapan, iki çocuğunun da işine son veriyor. Senin vicdanın bunu kaldırıyorsa git Binali Yıldırım’a oy ver kardeşim. Kişinin çoluk çocuğuyla uğraşılır mı? Haram yediyse, yolsuzluk yaptıysa uğraş. Ama alın teriyle çalışıyor. ‘Baban neden AK Partili değil, o zaman işine son verelim’. Bunu hiçbir insan, vicdan değerlerine sahip olan kişi kaldıramaz. Rakibini saygıyla anar ona değer verirsiniz. Siz hayatını, ailesini nasıl yok ederim diye bunun peşindesiniz.

 

Son bir yılda sarımsak fiyatı yüzde 97, patates fiyatı yüzde 99, domates yüzde 73 arttı. Sarayda oturup lale devrini yaşayanlar kentin varoşlarında yaşayanların dramını biliyorlar mı? Sen efulilerle besleniyorsun, vatandaş ekmek bulamıyor.

 

Hani yoksulluğu bitireceklerdi? Yoksul sayısını arttırdılar. Ekonomiyi bu hale dış güçler mi getirdi? Türkiye'yi dış güçler mi yönetiyor? 17 yıldır Türkiye'yi Londra'daki bir avuç tefeciye teslim eden kimdir? Bütün Türkiye bankalara çalışıyor. Kim üretecek? Vatandaş bu faizi nasıl ödüyor? Türkiye yönetilmiyor. Damat geldi, 'Fiyatlarda yüzde 10 indirim yapacağız.' Oldu mu? Olmadı. Toptancıları terörist ilan ettiler. Soğan patates depolarını bastılar. Fiyatlar düşmedi.

 

1000 TL'nin altında aylık alanların sayısı 1.121.877 kişi. AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum; bu insanlar nasıl geçinecek? 17 yıl bütün yandaşlar köşeyi döndü, 1.121.877 kişiye siz nasıl 1000 TL'nin altında aylık verirsiniz?

 

'82 MİLYON FRENİ PATLAMIŞ BİR KAMYONDAYIZ, YOKUŞ AŞAĞI GİDİYORUZ'

 

Türkiye savruluyor. Yönetici yok. Yöneten yok. Bir rüzgara kapılmışız gidiyoruz. 82 milyon freni patlamış bir kamyondayız yokuş aşağı gidiyoruz. Köprü geçişi dolar garantili. Niye dolar garantisi? Bu memlekette Türk Lirası yok mu? Kim yaptı bunu?

 

Kim tarımı bitirdi? Milyarlarca dolar tarım ürünü kim ithal etti? Kim devletin silah fabrikasını Katar ordusuna sattı? Sana sesleniyorum AK Partili kardeşim. Sen buna 'dur, yanlıştır' demelisin. 23 Haziran'da sandığa giderek demelisin.

 

Borç alan emir alır. Şimdi emir alıyorlar. Papazı niye bıraktılar? Papazdan sonra birisini daha bıraktılar.