GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Tayfun Altunkaynak
YAZARLAR
7 Mayıs 2019 Salı

Ateşi harlayarak, demiri soğutamazsınız

 

 

31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerin üzerinden 17 gün sonra mazbatasına kavuşan Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığı YSK tarafından elinden alındı.

Eski Başbakan, Meclis Başkanı ve AK Parti Genel Başkanı sıfatlarına sahip olan Binali Yıldırım’ı sandıkta mağlup eden İmamoğlu,  dün gece bu kararın ardından iş adamı, sanatçı ayırt etmeden “konuşun” dedi. Ardından sağır sultan bile duydu bu insanların sesini #HerŞeyÇokGüzelOlacak etiketi az zamanda dünya gündemine girdi. Dün gece İmamoğlu tıpkı 31 Mart gecesinden mazbata gününe kadar devam eden süreçte olduğu gibi hakkı olan başkanlığa sahip çıktı ve “istemediler” dedi.

Ben niye kabul görmedim söyleyeyim mi size? diye sordu ve ardı ardına “Ben bir kişiden talimat almayacağım dedim, 16 milyon insandan talimat alacağım. Bana hizmet etmeyin dedim. Bana değil 16 milyon insana hizmet edeceksiniz dedim. Artık büyükşehirde israf yok dedim. 15 günde elde ettiğimiz bilgilerle, alacağımız tedbirlerle sizin haklarınızı nasıl koruyacağımızı bildiğim için israfa artık geçit yok dedim. Partilere, vakıflara, derneklere, cemaatlere yok dedim” diye sıraladı kabul görmeme nedenlerini. Bence başkanlığı boyunca yapacakları yüzünden değilde potansiyel rakip olarak da göze batmış olabilir. Çünkü bahsettiği gibi bir başkanlık yürütürse her kesimi kucaklayan bir Cumhurbaşkanı adayı olacak. Galiba bu olasılık İstanbul’da İmamoğlu’nun başkanlık yapmasını engelleyecek.

CHP seçime yeniden girecek ve diğer adaylar CHP lehine adaylıktan çekilecek. Bakalım 23 Haziran akşamı ipi hangi isim göğüsleyecek.

 

Sonra ne olacak?

AK Partilisi, MHP’lisi bile İmamoğlu’nun hakkını teslim ederken İktidarın bu uğraşı neden acaba? Hemde Erdoğan’ın “kızgın demiri soğutalım” çıkışının akabinde YSK’nın seçim tekrarı almasının izahati nasıl yapılır bilinmez. Halk bu denli kutuplaşmışken Türkiye ittifakı hayalden öteye gitmez, gidemez. 23 Haziran’da seçim sonrası oy farkını CHP daha da aşınca bakarsınız bir türlü sonlandıramadığımız seçim süreçlerine bir yenisi eklenir.

 

Yazarın Diğer Yazıları