GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin Avuç
YAZARLAR
10 Temmuz 2019 Çarşamba

Madem öyle, işte böyle!

 

 

Ne yapmışlardı?

Akdeniz’deki doğalgaz yataklarına el koymayı planladığı belirtilen Kıbrıs Rum Kesimi yöneticileri ne yapmışlardı?

Bölgede sondaj çalışmalarını sürdüren Türkiye’ye ait ‘Fatih Gemisi’ personeli hakkında tutuklama kararı  çıkartmışlardı.

Niye?

Türkiye, belki korkar da gemisini geri çekip sondaj çalışmalarını durdurur diye!

Olayın hemen ardından ne olmuştu?

Ankara hiç de dostane olmayan bu gelişmeye gereken cevabı vermekte gecikmemiş, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı sert açıklamada, "Karar uluslararası hukukla bağdaşmıyor. Rum yönetiminin çalışmalarımızı durdurma çabaları sonuç vermeyecek!" uyarısında bulunmuştu.

Gelelim sonrasındaki gelişmeye…

İş bununla bitti mi?

Hayır.

Bazı Batılı ülkelerin verdiği destekle iyice havalara giren Rum yöneticilere rest çekmeyi sürdüren Türkiye, bölgeye bir gemi daha gönderdi.

İkinci sondaj gemisi Yavuz’un yola çıkış töreninde konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in şu sözleri eşliğinde:

*

“Türkiye, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine kararlılıkla devam edecektir. Tek arzumuz hidro-karbon rezervlerini milletimize sunmak. Türkiye hiçbir zaman haksızlığa ve emri vakiye göz yummayacak.”

*

Yolculuğunu tamamlayan Yavuz gitmesi gereken bölgeye ulaştı ve Karpaz koyu açıklarında demir attı. Zaten bölgede bulunan Fatih’le birlikte Türkiye’nin sondaj gemisinin sayısı birden ikiye çıktı.

Ne demişler;

Madem öyle, işte böyle!

Bazıları galiba farkında değil.

Neyin?

Vatandaşlarına yönelik, ‘hukuksuz tutuklama kararı’ ve kopardıkları yaygaralar ile geri adım atırtmaya çalıştıkları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunun!

Bunun ne anlama geldiğini bilmeleri gerektiğine rağmen bilmiyorlarsa, o zaman bilenlere sorup öğrensinler.

Öğrensinler ki Türkiye’nin böyle gözdağı girişimlerine pabuç bırakacak ülke olmadığının bilinciyle hareket edip iki de bir baltayı taşa vurmasınlar!

Yazarın Diğer Yazıları