GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ekonomi
17 Ekim 2021 Pazar 10:34

Bitcoin'de dev yükseliş

Son dönemde yeniden çıkışa geçen kripto para borsalarının göstergesi Bitcoin, bu kez ABD’den gelen haberle 62 bin dolar sınırını aştı.

ABD’nin sermaye piyasaları regülatörü SEC’in Bitcoin vadeli işlemler ETF’sini onaylamasıyla birlikte kripto para biriminde yükseliş ivme kazandı. ProShares, Bitcoin Strateji ETF’sine ilişkin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) güncellenmiş bir izahname sundu. Buna göre, New York borsası Arca endeksinde işlem görecek fonun beklenen başlangıç tarihi olarak 18 Ekim gösterildi. ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’sinin “BITO” koduyla işlem göreceği kaydedildi.

24 SAATTE YÜZDE 10 ARTTI

SEC’ten Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ETF’nin onaylandığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg’in konuya yakın kaynaklarına dayandırdığı haberinde, SEC’in ilk Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ETF’sinin ticarete başlamasına izin vereceği bildirilmişti. SEC’in Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ETF’lere izin vereceğine ilişkin haberler ve ProShares gelişmesi sonrası Bitcoin’in değeri, nisan ayından bu yana ilk kez 62 bin dolar seviyelerine kadar yükseldi. Böylece kripto para birimdeki 24 saatlik yükseliş yüzde 10’a işaret etti.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ