GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Sağlık
16 Ekim 2021 Cumartesi 13:59

Uzmanlar uyardı! Bu durum koronavirüse iyi geliyor

Uzmanlar koronavirüs için uykunun önemli olduğunu açıkladı. Uzmanlar sağlıklı uykunun koronavirüsten korumaya yardımcı antikor üretimine destek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Karadağ, koronavirüs aşısı olan kişilerde lenfositler aracılığı ile antikor oluştuğunu ve kişilerdeki antikor ne kadar yüksekse, hastalığa karşı da o kadar yüksek bağışıklığının olacağını ifade etti. 

Ayrıca yapılan çalışmalara göre lenfositinin gelişmesinde doğrudan etkili olan yaşam alışkanlıklarından biri sağlıklı uyku. Uyku, bağışıklık sisteminin güçlendilmesinde önemli bir göreve sahip. Prof. Dr. Karadağ, uykunun vücutla sağlık arasında altın bir zincir olduğunu vurguladı. Buna göre bu önemli bağ koptuğunda, beden sağlığını kaybediyor. 

Bu nedenle koronavirüsten korunmak için aşılanmış kişilerin günde en az 6, en fazla 9 saat uyuması gerekiyor. Aynı zamanda bu uykunun daha kaliteli olabilmesi için ortamın ışıktan ve sesten izole edilmiş olmasının önemi büyük. Aksi durumda uyku kalitesi bozuluyor. 

Uyku kalitesini bozan bir diğer faktör ise solunum bozuklukları. Horlama sorunu olan, nefes almakta zorlanan kişiler derin uykuya geçmekte de zorlanıyor. Bu da sağlığımız için gerekli olan ve uyku sırasında salınan hormonların salgılanmasına sekte vuruyor. 

Aldığımız her iyi nefes, kanımızı temizleme özelliğine sahip. Bu anlamda kanımızın yeterli oranda oksijenlenebilmesi için uykunun düzenlenmesi gerekiyor. İyi nefes alamadığmızda yeterince oksijen de alamıyoruz. Bu da beynimizden akciğerlerimize, kalbimizden böbreklerimize kadar her organımızı etkiliyor. 

UYKU APNESİ UYKU KALİTESİNİ BOZUYOR

Uyku apnesi gibi sıkıntılar uyku kalitesini bozuyor. Bu tür sorunları olan kişiler korona virüsü daha ağır geçiriyor. 

Prof. Dr. Mehmet Karadağ'ın açıklamalarına göre aşılanmasına rağmen daha ağır Covid-19 geçiren kişilerin ortak özelliği düşük vücut direncine sahip olmaları. Bu da onları yoğun bakım noktasına kadar getirebiliyor. 

Yine Prof. Dr. Karadağ'ın açıklamalarına göre aşı olmasına rağmen ağır Kovid-19 durumu gözlenen kişilere bakıldığında bu kişilerde düşük bağışıklık sistemi, ek bir hastalık, kortizon benzeri ilaç kullanımı görülüyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları, kaliteli uykuyu engelleyen ek hastalıklar, kronik sorunlar kişileri Covid-19'a karşı daha düşük dirençli hale getiriyor. 

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ