GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Tayfun Altunkaynak
YAZARLAR
7 Kasım 2020 Cumartesi

Biden mı Trump mı? Türkiye'nin tercihi ne?

 

 

ABD’de Trump’ın başkanlık seçimindeki rakibi Biden seçimi kazanması halinde Amerika’nın 46. Başkanı olacak. Her fırsatta Türkiye’yi tehdit eden Trump’ın yeniden başkan olması Türkiye tarafından isteniyor.

Trump’ın Türkiye tarafından desteklenmesi Biden’ın Türkiye politikası hakkında şimdiden korkutuyor.

Oysa Biden Türkiye’ye hiçte yabancı değil. 2014 yılında Türkiye’ye gelen Biden, Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerin ele alındığı dört saatlik görüşme sonrası, Biden’ın “Bu şehir benim için misafirperverliğin tanımını oluşturmaktadır. Cumhurbaşkanı ile birbirimizi uzun zamandan beri tanıyoruz. Kendisine çok saygı duyuyorum” demişti.

 

Yıl 2016...  1.si ocak ayında, ikincisi ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Joe Biden tarafından Türkiye’ye iki ziyaret daha gerçekleştirildi.

Darbe girişiminin ardından yaptığı ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Biden, “ABD, müttefik Türkiye’nin yanındadır. Türkiye halkına desteğimiz tamdır. Bu girişim Türkiye halkına yapılmış bir saldırıydı. Biz sizin yanınızdayız” demişti.

BIDEN’IN POLİTİKASI KADERİMİZİ BELİRLEYECEK

Seçimi Biden’ın kazanması halinde Donald Trump tüm tehditlerini ve uçuk kararlarını çantasına doldurup Beyaz Saray’ı terk edecek. Ve Biden ile hem içeride hem dışarıda yeni bir politika izlenecek.

Biden’ın ittifaklar sağlayarak izleyeceği ılımlı politikayla global çapta yaşanan krizlerin önüne geçmesi bekleniyor.

Ülkemizle ise daha önceden açılan ve bir hayli kabarık olan dosyalar düşünüldüğünde Biden ve heyetiyle Türk heyetlerinin yapacağı görüşmeler neticesinde başta Fetullah Gülen’in iadesi olmak üzere Halk Bankası davası, S-400’ler ve olası yaptırımlar, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusu, YPG/PYD’ye verdikleri destek yeniden masaya yatırılacak.

Yazarın Diğer Yazıları